איך לעצב את הבית בסטייל לבעלי מוגבלות בתנועה?

כאשר מעצבים בית לאנשים עם מוגבלות בתנועה חשוב לקחת בחשבון את הצרכים והדרישות שלהם באופן ספציפי וליצור בית נגיש. יחד עם זאת, אינכם חייבים לוותר על הסטייל כלל וכלל, תוכלו לשלב בין העולמות ולוודא שהבית שאתם מעצבים גם יהיה נגיש וגם יראה נהדר.

טיפים לעיצוב בית נגיש ומסוגנן

  • צרו כניסה ללא מדרגות – אם גרים בבית אנשים שמשתמשים בכסא גלגלים או מתקשים בהליכה, כדאי לוודא שהכניסה לבית תהיה נוחה ונגישה. תוכלו לעשות זאת על ידי התקנת רמפה או מעלית. שימו לב שהכניסה רחבה מספיק כדי להתאים לכסא גלגלים ושהמשטח עמיד בפני החלקה. 
  • הרחבת הפתחים – פתחים כמו הכניסה לבית או הכניסה לחדרים, ואפילו המסדרונות שמחברים בין חללים שונים בבית, צריכים להיות ברוחב מתאים כדי לאפשר גישה נוחה. אם הפתחים בבית הקיים צרים מדי, מומלץ להרחיב אותם ולהחליף את הדלתות בדלתות מעוצבות ורחבות יותר. כיום יש המון מודעות לנושא והרבה דגמים יפים לבחור מהם. 
  • הנגישו את חדרי האמבטיה – חדרי אמבטיה הם בין החללים המאתגרים ביותר עבור אנשים עם מוגבלות בניידות. כדי להפוך אותם לנגישים יותר, שיקלו להתקין מעקות, מושב אסלה מוגבה, ומקלחון הכולל ספסל מובנה. כמו כן במידה ובבית משתמש אדם עם כסא גלגלים, שימו לב שהכיור מותקן בגובה שניתן להגיע אליו בקלות. 
  • עצבו מחדש אתת המטבח – התאימו את המטבח לאנשים מוגבלים בתנועה, קל וחומר אם הם מתניידים עם כסא גלגלים. כיום יש פתרונות עיצוב ממש חכמים שאפשר לשלב ולהפוך את המטבח לחכם ומסוגנן כמו למשל מדפים נשלפים, משטחי עבודה מתכווננים בגובה, ארונות מטבח בגובה מתאים וכדומה. 
  • התקנת מעלון – אם יש לכם בבית מדרגות או מפלסים התקנת מעלון מדרגות תהיה החלטה נבונה, אשר תשפר את הגישה בכל הבית ותאפשר לבעלי מוגבלות להיות הרבה יותר ניידים. מעלון מדרגות זהו כסא ממונע הנע מעלה ומטה במסילה המחוברת למדרגות, ניתן להתאים אותו לכל גרם מדרגות ולסוגים שונים של משתמשים. 
  • בחרו ריצוף ורהיטים מתאימים – הריצוף שאתם בוחרים צריך להיות עמיד בפני החלקה ומתאים להתניידות בכסא גלגלים או הליכון. גם ריהוט אופנתי ופונקציונלי יכול לעשות הבדל גדול. חפשו רהיטים עם תכונות מתכווננות, אשר מעוצבים בגובה הנכון ומשלבים חומרים נוחים לתחזוקה וניקוי. 
  • השתמשו בעקרונות עיצוב אוניברסליים – אם אתם מעוניינים להנגיש את הבית תוכלו להיעזר בעקרונות עיצוב אוניברסליים שינחו אתכם. תוכלו לעצב את חדר הכביסה עם מכונה ומייבש בעלי פתיחה קדמית, תוכלו להתקין מעקות ומוטות אחיזה בכל רחבי הבית כדי לספק יציבות ותמיכה לאנשים עם מוגבלות ויש עוד הרבה אפשרויות שעומדות לרשותכם.

הנגשת בית: התכנון דורש מחשבה אך התוצאה משתלמת

תכנון בית לאנשים עם מוגבלות בתנועה דורש התחשבות בצרכים ספציפיים ופתרונות ייעודיים, אולם על ידי שילוב מתקנים מתקדמים ופתרונות חכמים, תוכלו ליצור מרחב מגורים בטוח ומסוגנן הנגיש לבעלי מוגבלות בכל גיל.

לייעוץ חינם השאירו פרטים או חייגו: 072-3306073