איך מתכננים חלונות מתאימים לעיצוב הבית?

לחלונות יש תפקיד קריטי בעיצוב הבית, והוא בא לביטוי בשלושה היבטים מרכזיים: המראה החיצוני, החיבור בין הפנים לחוץ, והנוחות.

  • ההיבט הראשון – המראה החיצוני. לצד הסגנון המעצב את הבית (כמו, בית מודרני עם מסגרות אלומיניום או בית כפרי עם מסגרות עץ), חלונות הם הגורם המשמעותי ביותר המשפיע על איך ייראה הבית שלכם כלפי חוץ.
  • ההיבט השני – החיבור בין הפנים לחוץ. חלונות לוכדים נופים ויוצרים את החיבור בין הבית הפנימי לעולם שמחוצה לו.
  • ההיבט השלישי – חלונות מציעים נוחות. הם מכניסים פנימה אור ואוויר ומגנים מפני מזג אוויר קיצוני.

היכן למקם את החלון?

עוצמת החלונות בולטת בדרך כלל כאשר הגודל, הסוג או המיקום שלהם שגוי. זה עשוי לגרום לחדר שהוא בוהק מדי או חשוך מדי. אבל בתכנון נכון, חלונות יכולים להיות המפתח להנאה מהאווירה השוררת בבית שלכם, בפנים ובחוץ. 

הנה 3 כללים מרכזיים לבחירת החלונות המתאימים לעיצוב הבית שלכם:

  • אל תגבילו את עצמכם לגישה המסורתית

רוב האנשים חושבים על ביתם כמייצג סגנון מסוים (כמו בית בסגנון קולוניאלי או בית בסגנון מודרני). אבל חשוב לזכור שלכל סגנונות הבתים המסורתיים יש עיצובי חלונות שמקורם בתקופה שבה הקירות לא היו מבודדים, לא היה חימום מרכזי, והזכוכית לא הגיעה במשטחים גדולים יותר ממשטח של צלחת זכוכית. הבנאים בימים עברו לא ויתרו על חלונות ויטרינה מבחירה, אלא בגלל שהטכנולוגיה עדיין לא הייתה זמינה.

האם זה אומר שרק בית מודרני יכול להכיל משטחי זכוכית גדולים? לא! אין שום פסול בתכנון חלונות גדולים הפונים לנופים נפלאים, גם בבתים ה׳נכונים׳ ביותר מבחינה היסטורית. אתם רק צריכים לבחור את מיקום החלונות בתבונה.

ברוב הבתים המסורתיים, זה אומר למקם את החלונות הרחק מהחזית הפונה לרחוב (במיוחד כשאף אחד לא רוצה להכניס פנימה את נוף הרחוב הסמוך).

  • החזית לא חייבת לקבוע לגבי שאר החדרים

חזית הבית צריכה להיות ידידותית למבקרים ולשדר את תחושתם של דיירי הבית. עבור אנשים רבים המשמעות היא גישה מסורתית וסימטרית, במיוחד אם הבית ממוקם בשכונה שבה הבתים הקיימים כבר קובעים את הסגנון שאתם רוצים לכבד (או שאתם מחויבים לכבד). אבל דפוס החלונות שתבחרו למקם בחזית הבית, לא צריך להופיע בכל שאר חדרי הבית.

אם החלונות שלכם עקביים מבחינת סוג המסגרת, הצורה והסורגים, הם לא יתקשו להתמודד גם עם כמה שינויי סגנון משמעותיים. הטעות הגדולה היא להתייחס לבית שיש בו חלון אחד או יותר שצורתם שונה משאר חלונות הבית, כמשהו שהוא בבירור ׳לא בסדר. 

דמיינו למשל חלון עם משטח זכוכית חלק, צמוד ישירות לחלון גדול המחולק למספר ריבועי זכוכית קטנים – אם החלון הגדול מקבל קיר משלו והחלוקה לריבועים חוזרת גם בחלונות שבאזורי הבית האחרים, תוכלו ליהנות מהנוף הרחב הנשקף מהחלון שלכם מבלי לפגוע בשלמות העיצובית של הבית. 

  • זכרו את הנוחות

מה שעובד נפלא מבחוץ ומעניק לבית שלכם מראה ויזואלי מושלם, הוא לא תמיד אידיאלי מבפנים. זאת משום שחלונות צריכים להגיב לאופן השימוש בהם בחדרים, ולכיוון הבית לשמש ולרוחות. לדוגמה, חלונות הפונים לכיוון מזרח ומערב, מקבלים את הזווית הנמוכה יותר של אור השמש, בעיקר באביב ובסתיו. לעתים קרובות זה יכול לסנוור ולהטריד את האנשים בחדר, בעיקר אם הם צופים בטלוויזיה או עובדים על המחשב.

כשמתקינים חלונות על הקירות האלה, צריך להוסיף גם הצללה או וילונות. באופן דומה, אם אתם יודעים לאיזה כיוון נושבת הרוח, בדרך כלל, תוכלו להגדיל את שטח חלון הזכוכית, המאושר על פי התקן, לאפשר אוורור פסיבי יותר ולצמצם את עלויות המזגן.

לייעוץ חינם השאירו פרטים או חייגו: 072-3306073