בניית בית מבנייה ירוקה – איך לעשות זאת נכון

בשנים האחרונות עולה המודעות של נזקי המהפכה התעשייתית על הסביבה. היום, אנחנו כבר יודעים כי שימוש מוגבר באנרגיה וחוסר בתשומת לב לנעשה סביבנו, עלולים לפגוע בכדור עליו אנחנו חיים. לאורך השנים האחרונות, יצאה לפועל תקנה חדשה בישראל, המחייבת את הקבלנים והאדריכלים להתחשב בבנייה על פי התקנות של מה שמכנים אותו: ‘בניה ירוקה’. אמנם, בשנה, שנתיים הקרובות אנחנו נראה את המגמה הזו מתחילה בבנייה של מוסדות ובתי עסק, אבל השאיפה היא כי לאורך השנים הקרובות כבר נראה איך תהליכים של בנייה ירוקה מתקיימים בכל רחבי הארץ. אם אתם רוצים להבטיח כי תעמדו בסטנדרט הנדרש, אנחנו כאן כדי לספר לכם את כל מה שחשוב לדעת בנושא. קדימה, אנחנו מתחילים עכשיו. 

מה זו בעצם בנייה ירוקה? 

יש מי שהמושג ‘ קבלת היתר לבנייה ירוקה’, נשמע כמו משהו משעמם ואפילו אפור, אבל האמת היא כי מדובר על נושא רציני אשר ניתן לראות את ההשלכות שלו בכל מקום. לדוגמא, ניקח את השימוש באמצעי חשמל לקירור הבית. אנחנו בטח לא צריכים לספר לכם כי ישראל היא מדינה חמה ברוב חודשי השנה וכי משק בית ישראלי ממוצע, משלם כמה אלפי שקלים בשנה לחברת החשמל בעבור השימוש בחשמל לצורך קירור הבית. עכשיו, נחשוב על שני בניינים המשמשים כבנייני משרדים. הראשון, מלא בחלונות, מהן נכנסת קרינה של שמש בשעות הצהריים, מה שמביא להתחממות מהירה יותר של החללים השונים בבניין. מהצד השני, ניקח לדוגמא, בניין הבנוי על פי הכללים של בניה ירוקה. במבנה הזה, יהיו פתחי אוורור הפתוחים לנקודה ממנה נושבת רוח קלה לקראת ערב, הבאה מהים. החלונות יופנו לכיוון ממנו השמש לא תחדור לחלל בשעות הצהריים וכבר, אפשר להניח, בלי שתהיו מומחים גדולים לנושא, כי הבניין השני יהיה מקום בו הטמפרטורה תישאר נעימה לאורך רוב ימי הקיץ החמים. זו בדיוק הכוונה בבנייה ירוקה, לבנות את הבית או הבניין, בצורה כזו שתבטיח כי בהמשך, הדיירים ישתמשו כמה שפחות בחשמל כדי לפתור בעיות אותן ניתן לפתור בתכנון לכתחילה. 

איך עובד תהליך הדירוג של בית על פי פרמטרים של בנייה ירוקה 

על מנת לעמוד בתנאי תקן בנייה ירוקה, על הבית או הבניין, לקבל דירוג של כוכב אחד לפחות, כלומר, של חמישים וחמש נקודות. הציון המקסימלי הוא של חמישה כוכבים והדירוג יגיע עד תשעים נקודות. המשמעות של הדירוג המקסימלי הוא שנעשו כל הפעולות הדרושות כדי להבטיח כי הבנייה, טרם האיכלוס, נעשתה באופן כזה שדואג לניצול מקסימלי של מים, הפחתה של השימוש בחשמל וכי הייתה הקפדה על שימוש בחומרי בניין שאינם מזהמים את הסביבה. 

מי רשאי לתת את האישור הזה? בשביל זה עליכם להזמין אנשי מקצוע, המגיעים מחברת מעבדות מקצועית, אשר יש לה גם את ההכשרה הדרושה בתחום וגם את האישור הדרוש לה ממשרד השיכון כדי לחתום על המסמכים המעידים על כך שהבנייה במקרה הזה היא על פי התקנות של הבנייה הירוקה. משום שבשנים הקרובות צפויה החמרה בתקנות עבור קבלת היתר בנייה ירוקה, הרי שהיינו ממליצים לכם כבר עכשיו לפנות לאנשי המקצוע הרלוונטיים כדי להסדיר את הנושא הזה כבר בשלבי העבודה הראשונים. 

איך העבודה של אנשי המקצוע נראית הלכה למעשה 

אתם בסך הכל צריכים להזמין את אנשי הצוות, הם יגיעו כבר בשלבי התכנון ויתנו לכם את המידע הדרוש בשביל שתוכלו לקבל היתר בנייה ירוקה בלי שום בעיה. בהמשך, הם יבקרו מספר פעמים, לאורך תהליך הבנייה ורגע לפני החתימה על טופס ארבע, כדי לוודא כי ההמלצות יושמו במלואן. 

לפרטים נוספים, זה הזמן ליצור קשר. אנחנו כאן. 

לייעוץ חינם השאירו פרטים או חייגו: 072-3306073