עיצוב הבית - דניאל מיכאלי גינה

למרות מצוקת הנדל"ן המדוברת ויוקר המחיה, לא מעט ישראלים מצהירים כי אינם מוכנים לוותר על גינה ביתית, כחלק מסטנדרט מגורים בסיסי. לאחר הבחירה בבית הכולל את הגינה העונים יחד על צרכי המגורים של המשפחה מתחיל שלב התכנון והעיצוב הכולל הן את עיצוב החללים הפנימיים של הבית והן את עיצוב הגינה.

בעיצוב של גינה חשוב להביא בחשבון את מיקום הגינה ביחס לכיוון הבית, עוצמות האור והצל ומזג האוויר המקומי. עיצוב גינות במרכז לא יהיה דומה לעיצוב גינה בדרום החם, או לעיצוב גינה בצפון עתיר הגשמים. אמנם מדינת ישראל היא מדינה קטנה והאקלים בה נוח, אולם עדיין נמצא הבדלים בהשפעת האקלים באזורים שונים של הארץ, בוודאי על צמחי בית וגן שהם מטבעם עדינים יותר.

בתרבות הישראלית הגינה היא מקום לבילוי משפחתי ולאירוח גם יחד. עיצוב הגינה חייב להביא בחשבון שילוב בין אלמנטים של נוחות לאלמנטים של עיצוב. טרם התכנון והביצוע כדאי לחשוב ולענות על השאלות הבאות:

 את מי משרתת הגינה?

 האם קיימים ילדים במשפחה?

האם המשפחה נוהגת לארח?

האם מי מבני הבית חובב גננות וסביבה וייקח על עצמו תחזוקה, השקיה וטיפול בצמחים?

האם תרצו עצי פרי בגינה?

בהבנה של מהות הגינה והשימוש המיועד בה, יהיה קל יותר לפנות אל אדריכל עיצוב גינות במרכז, בצפון, או בדרום ולבקש ממנו להביא את ידיעותיו בעיצוב ובגינון על מנת לענות על הצרכים האמורים.

עיצוב הגינה יתחיל בתכנון והכנת המשטחים, החל מדשא טבעי, דשא סינטטי, ריצוף גרניט או אבן מסוג אחר, יצירת שבילים ומשטחים, והכל בהתאם לגודל הגינה ולייעודה.

בהמשך אלמנט חשוב בעיצוב הגינה המהווה מוצר בסיס הוא התקנת פתרון הצללה. ניתן ליצור הצללה טבעית באמצעות עצים, או לחילופין שימוש בפרגולה מעץ המספקת מראה כפרי ויוקרתי, פרגולת אלומיניום מעוצבת או פרגולות מחומרי סנטף או פוליקרבונט, המספקים איטום בידוד תרמי ותאורה טבעית גם יחד.

בשלב הבא ישולבו בדינה פינות הצמחייה והנוי: ערוגות פרחים, גינת תבלינים, שיחים נמוכים ואפילו גדר חיה. גם בגינה אשר עיקר ייעודה אינו צמחיה טבעית לא מומלץ לוותר על האלמנט הירוק והטבעי המושך את העין. מי שאין לו כלל יכולת, זמן או רצון לתחזק צמחיה טבעית יוכל להשיג אפקט דומה באמצעות צמחיה מלאכותית איכותית ומרהיבה לעין.

בשלב האחרון של עיצוב הגינה מומלץ לשלב פרטי ריהוט ונוחות, בהתאם לצורך והייעוד של הגינה. ניתן להעמיד סלוני חוץ מעוצבים, פינות זולה אוריינטאליות, פינות אוכל, ספסלים ויחידות שולחן לאירוח, נדנדות וערסלים ועוד. בבחירת פרטי ריהוט לגינה חשוב במיוחד להקפיד על איכות החומר ועמידותו בתנאי חוץ, במשקעים ורטיבות וכנגד קרינת השמש הקופחת, לאורך זמן.

הגינה מהווה חלק בלתי נפרד מן הבית עצמו ובעיצובה מומלץ לבחור בעיצוב המתכתב עם האמירה העיצובית של הבית כולו, ליצירת זרימה והרמוניה מושלמת.

התקשרו עכשיו